مجله سلامت

دانستنی ها و نکات دوران بارداری، بیماریهای دوران بارداری، نکات بهداشتی، تغذیه در دوران بارداری، بیماری ها و خطرات دوران بارداری، بیماریهای جنین، چکاپ های دوره ای در دوران بارداری، تشخیص زودهنگام بیماری ها و راه های درمان آنها شناخت انواع بیماریهای داخلی و گوارشی، تشخیص مشکل غدد داخلی و درمان آنها
1m.jpeg

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی نوعی رادیوگرافی یا x-ray (اشعه ایکس) پستان می باشد. ماموگرافی جزئی از غربالگری سرطان پستان می باشد. ماموگرافی به همراه معاینه بالینی توسط پزشک و خودآزمایی پستان روش اصلی تشخیص زودهنگام سرطان پستان می باشد.

بر طبق گزارشات موسسه ملی سرطان آمریکا، سرطان پستان دومین سرطان شایع بعد از سرطان پوست در بین زنان آمریکا می باشد. سالانه ۲۳۰۰ آقا و ۲۳۰۰۰۰ خانم به سرطان پستان مبتلا می شوند.

بعضی از متخصصین توصیه می کنند زنان بالای ۴۰ سال هر ۱-۲ سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. سازمان سرطان آمریکا توصیه می کند که غربالگری سرطان پستان و ماموگرافی از ۴۵ سالگی شروع شود. پزشک شما ممکن است توصیه کند که غربالگری سرطان پستان و ماموگرافی را زودتر شروع کنید، یا با فواصل کوتاه تر انجام دهید و یا پزشک ابزارهای تشخیصی دقیق تری استفاده می کند. 

اگر ماموگرافی را به صورت مرتب انجام دهید، ماموگرافی غربالگری نام دارد که پزشک هرگونه تغییر در بافت پستان و یا وجود توده را متوجه می شود.

اگر شما توده ی پستانی و یا سایر علائم سرطان پستان داشته باشید پزشک برای شما ماموگرافی تشخیصی درخواست می کند. اگر شما هرگونه ایمپلنت پستانی داشته باشید ماموگرافی تشخیصی نیاز خواهید داشت. ماموگرافی تشخیصی وسیع تر و پیچیده تر از ماموگرافی غربالگری می باشد. ماموگرافی تشخیصی به اشعه بیشتری برای دریافت نماهای مختلف از پستان در موقعیت های گوناگون نیاز دارد. در موارد مشکوک ماموگرافی، پزشک رادیولوژیست از بزرگنمایی بالاتری استفاده می کند.

 

چگونه برای ماموگرافی آماده شوم؟

لازم است که در روز انجام ماموگرافی به یک سری نکات توجه کنید. در روز انجام ماموگرافی از دئودورانت، پودر بدن و عطر استفاده نکنید. همچنین هیچ گونه پماد و یا کرم برای پستان ها و داخل بازوی خود استفاده نکنید. این مواد ممکن است که تصویر ماموگرافی را غیر طبیعی نشان دهند و یا شبیه کلسیفیکاسیون و رسوب کلسیم نمایان شوند.

اگر در دوران بارداری و یا شیردهی می باشید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی انجام ماموگرافی در این دو دوره ممنوع می باشد. در مواقع لزوم پزشک از سایر روش های غربالگری سرطان پستان همانند سونوگرافی پستان به جای ماموگرافی استفاده می نماید.

حین انجام ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از انجام ماموگرافی هرگونه پوشش تا کمر همانند گردنبند را در بیاورید. بسته به تجهیزات ماموگرافی، می ایستید یا می نشینید.

سپس پستان را بر روی صفحه مسطح ماموگرافی قرار می دهید. یک کامپرسور (دستگاه متراکم کننده) بر پستان فشار وارد می کند تا بافت پستان پهن شود. این کار منجر به تولید عکس دقیق تر و واضح تر از پستان می شود. حین پرتودهی ماموگرافی از شما خواسته می شود که نفس خود را حبس کنید. ممکن است که در حین انجام ماموگرافی ناراحتی و یا فشار جزئی حس کنید.

پزشک عکس های ماموگرافی را بررسی می کند. در موارد مشکوک و یا ناواضح ممکن است از نماهای دیگری ماموگرافی انجام شود. این اتفاق اغلب رخ می دهد و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد.

ماموگرافی دیجیتال در بعضی از مراکز رادیولوژی موجود می باشد. ماموگرافی دیجیتال برای خانم های کمتر از ۵۰ سال که بافت پستانی متراکم تری دارند مناسب تر می باشد. در ماموگرافی دیجیتال تصویر در حین انجام ماموگرافی بر روی مانیتور پدیدار می شود که دیگر نیازی نیست پزشک برای مشاهده تصویر صبر بنماید. همچنین ماموگرافی دیجیتال تصویری واضح تر بر روی مانیتور نشان می دهد.

 

عوارض ماموگرافی؟

ماموگرافی از اشعه ایکس (x-ray) استفاده می کند. شما در حین انجام ماموگرافی مقدار ناچیزی از اشعه ایکس دریافت می کنید که تقریبا عارضه ای ندارد. اگر خانمی باردار باشد و حتما باید قبل زایمان ماموگرافی انجام دهد حین انجام ماموگرافی پیشبند سربی می پوشد.

 

تفسیر نتیجه ماموگرافی؟

تصاویر ماموگرافی به یافتن کلسیفیکاسیون و رسوب کلسیم در پستان کمک می کند. اغلب، کلسیفیکاسیون در پستان نشانه بدخیمی و سرطان نمی باشند. با ماموگرافی می توان کیست پستان (کیسه پر از آب که ممکن است در سیکل قاعدگی بعضی از خانم ها پدید آید و خود به خود از بین رود)، توده های سرطانی و غیر سرطانی را تشخیص داد.

برای خواندن ماموگرافی سیستم بین المللی به نام BI-RADS وجود دارد. طبق این سیستم نتایج ماموگرافی به هفت دسته از ۰ تا ۶ تقسیم می شوند. هر دسته توصیف می کند که آیا تصویربرداری دیگری نیاز می باشد و نوع توده (خوش خیم و بدخیم) را مشخص می کند. هر دسته برنامه پیگیری مخصوص به خود را دارا می باشد.

 

مراکز ماموگرافی در تهران

مرکز تخصصی دکتر حسین صدری این افتخار را دارد که بهترین و کامل ترین دستگاه های ماموگرافی را  توسط پزشک متخصص ، دکتر حسین صدری، که با بیش از ۲۵ سال سابقه در این حوزه دقیق ترین نتایج را به عمل می آورد، خدمات نوینی را با نازلترین قیمت ها خدمت شما مراجعین گرامی ارائه نماید. 

و قدم بعدی پیگیری و غربالگری را برای شما توضیح می دهد.

 

مژده:

به اطلاع مراجعه کنندگان عزیز می رسانیم کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی دکتر صدری در نظر دارد به روز ترین تجهیزات ماموگرافی را به مجموعه اضافه کند.

 

 

منبع: https://www.healthline.com/health/mammography#results


k1.jpeg

سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی چیست؟

سونوگرافی یک روش تصویربرداری بی خطر و بدون درد می باشد که با استفاده از امواج فراصوت تصاویری از داخل بدن نشان می دهد. در سونوگرافی تصاویر متحرک به صورت همزمان نشان داده می شود، به همین دلیل روش ارزشمندی در بررسی ساختار و حرکات ارگان های داخلی بدن می باشد. جهت بررسی جریان خون داخل رگ ها از نوع خاصی از سونوگرافی به نام داپلر استفاده می شود. سونوگرافی برخلاف رادیوگرافی از امواج بی خطر استفاده می کند بنابراین با خیال راحت و بدون نگرانی از عوارض احتمالی می توانید از این روش استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی های این روش غیر تهاجمی بودن آن می باشد. 

موارد استفاده از سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی؟

 • درد شکم
 • بزرگی و تورم شکم به صورت غیر عادی
 • آزمایش خون غیر طبیعی مربوط به کبد
 • سنگ صفرا و مجاری صفراوی
 • بزرگی کبد
 • جهت بیوپسی از بافت کبد

 

چگونه برای سونوگرافی کبد و صفرا آماده شوم؟

این روش به آمادگی خاصی نیاز ندارد ولی بهتر است قبل از انجام تست از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنید. همچنین باید حداقل ۸ ساعت قبل از انجام تست ناشتا بود.

 

سونوگرافی کبد و مجرای صفراوی چگونه انجام می شود؟

شما روی یک تخت دراز می کشید و پزشک از شما می خواهد که لباس خود را بالا بزنید. سپس یک سری مخصوص به نام پروب را به ژل مخصوصی آغشته می کند و بر روی شکم شما قرار می دهد. ممکن است کمی پروب را فشار دهد و یا پزشک از شما بخواهد که نفس خود را حبس کنید.

 

تفسیر نتیجه سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی

پزشک تصاویر مربوط به سونوگرافی را مشاهده می کند و سپس آن ها را تفسیر می کند و برگه ی گزارش آن را به شما تحویل می دهد. پزشک مواردی از جمله اکوژنسیته، اندازه کبد و مجاری صفراوی و وجود سنگ را گزارش می دهد.

 

مزایا و معایب سونوگرافی کبد و صفرا

مزایا

 • غیر تهاجمی
 • بدون درد
 • در دسترس و قابل استفاده برای همه ی بیماران حتی نقاط محروم
 • امن و بدون اشعه
 • تصاویر دقیق و با جزئیات
 • روش عالی برای هدایت جهت انجام پروسه های تهاجمی همانند بیوپسی

 

معایب

 • این روش بدون عیب می باشد.

 

هزینه سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی یکی از مواردی می باشد که در سونوگرافی شکمی بررسی می گردد. خوشبختانه مرکز تخصصی سونوگرافی دکتر حسین صدری با ۲۵ سال سابقه درخشان سونوگرافی شکمی را طبق تعرفه های وزارت بهداشت انجام می دهد، همچنین برای بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی هزینه سونوگرافی شکمی طبق قیمت تعرفه بیمه میباشد. برای اطلاع از قیمت دقیق انواع سونوگرافی میتوانید با کلینیک دکتر صدری تماس بگیرید.

 

بهترین مراکز سونوگرافی شکم در تهران

مرکز تخصصی دکتر حسین صدری این افتخار را دارد که بهترین و کامل ترین سونوگرافی ها از  را با بروزترین دستگاه ها توسط پزشک متخصص ، دکتر حسین صدری، که با بیش از ۲۵ سال سابقه در این حوزه دقیق ترین نتایج را به عمل می آورد، خدمات نوینی را با نازلترین قیمت ها خدمت شما مراجعین گرامی ارائه نماید.

 


2-1200x961.jpg

 

تخمک گذاری چیست و چند روز است

سیکل قاعدگی طبیعی در خانم ها ۲۸-۳۵ روز می باشد که بر اساس قرارداد روز اول پریود همان روز اول سیکل قاعدگی می باشد. سیکل قاعدگی به دو فاز فولیکولار و لوتئال تقسیم می شود که زمان فاز فولیکولار متغیر می باشد ولی فاز لوتئال اغلب ۱۴ روز می باشد.

هر خانمی دو تخمدان دارد که در هر تخمدان تعدادی فولیکول حاوی تخم وجود دارد. در اثر تغییرات هورمون های جنسی در هر سیکل تخم ها رشد میکنند و در انتهای فاز فولیکولار تخم فولیکول را پاره کرده و از تخمدان آزاد می شود که در صورت لقاح با اسپرم در طی ۲۴ ساعت بعد از شروع تخمک گذاری حاملگی رخ می دهد. پس دانستن روز تخمک گذاری برای بارداری ضروری می باشد. تخمک گذاری اغلب دو هفته قبل از پریود رخ می دهد.

محاسبه زمان تخمک گذاری

خانمهای گرامی لازم دارند که برای افزایش احتمال باروری یا تعیین جنس روز تخمک گذاری را بدانند، در نتیجه دانستن نکات زیر ضروری می باشد. در فواصل بین پریود تنها یک پارامتر ثابت وجود دارد که هر موقع تخمک آزاد شد (یعنی تخمک گذاری رخ داده)، دو هفته بعد فرد پریود می شود. پس افرادی که برای باروری به دنبال دانستن روز تخمک گذاری هستند با دانستن مطلب فوق باید تصمیم به انتخاب روز مناسب جهت سونوگرافی برای تعیین اندازه فولیکول نمایند(تخمک گذاری یا همان آزاد شدن فولیکول وقتی روی میدهد که اندازه فولیکول حدود ۲۱ میلیمتر باشد که با سونو تعیین می شود):

 • اگر همیشه منظم عادت ماهیانه می شوید، تعداد روز بین دو پریود را منهای ۱۴ کنید تا روز تقریبی آزاد شدن فولیکول را محاسبه کنید و شما باید دو روز زودتر از زمان محاسبه شده سونوگرافی را شروع کنید.
 • اگر عادت ماهیانه شما نامرتب می باشد ولی نظم خاصی دارد باید بر اساس کم کردن ۱۴ روز از موقعی که به طور فرضی پریود می شوید، روز تقریبی تخمک گذاری را پیدا کرده و سونوگرافی را ۴ روز زودتر از زمان محاسبه شده شروع کنید.
 • در مواردی که عادت ماهیانه کاملا نا منظم می باشد، از ۳ روز بعد از پاک شدن شروع به انجام سونوگرافی کنید و سپس از پزشک سونوگرافیست راهنمایی بخواهید.

علائم تخمک گذاری موفق

علائم تخمک گذاری در هر فرد می تواند متفاوت باشد و تغییرات هورمونی کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این علایم از ۵ روز قبل تا روز بعد از تخمک گذاری می تواند وجود داشته باشد. لازم به ذکر است تخمک گذاری می تواند هیچ علامتی را در فرد بروز ندهد. در اینجا به شایع ترین علایم تخمک گذاری می پردازیم:

 • تغییرات مخاط سرویکس یا دهانه رحم که باعث تغییر ترشحات واژنی می شود
 • افزایش حساسیت بویایی
 • درد و تندرنس در پستان ها
 • درد در پایین شکم و لگن
 • تغییرات میل جنسی

کیت تخمک گذاری

کیت ادراری تخمک گذاری یا OTC مقدار هورمون جنسی LH که در ۱۲-۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری به حداکثر میزان خود می رسد را ارزیابی می کند.

کیت تخمک گذاری و دختر دار شدن

با پی بردن به روز تخمک گذاری توسط کیت تخمک گذاری برای دختردار شدن بهتر است سه روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و بعد ان رابطه نداشته باشید.

کیت تخمک گذاری و پسر دار شدن

با پی بردن به روز تخمک گذاری توسط کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن بهتر است در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.

 


WhatsApp-Image-2020-01-07-at-14.41.07.jpeg

 

دیابت در دوران بارداری

به طور کلی دیابت در بارداری (GDM) به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 1. اولین حالت دیابتی که پیش از بارداری تشخیص داده می‌شود و با بارداری همراه است.
 2. حالت دیگر این است که برای نخستین بار رخ می‌دهد، یعنی قند خون در طی این دوران به حالت نامتعارف افزایش می‌یابد. البته این بیماری در حدود ۴% از بارداری‌ها خود را نشان می‌دهد که علت آن مشخص نبوده ولی با بررسی برخی علائم می‌توان آن را زود تشخیص داده و سلامت مادر و جنین را تضمین کرد.

 

علت بروز دیابت در بارداری

با وجود اینکه دلیل اصلی آن مشخص نیست، ولی تأثیرات و حالات بارداری باعث بروز چنین اتفاقی می‌شود. مواقعی که مواد غذایی مصرف می‌کنید پس از هضم، قند یا همان گلوکز وارد جریان خون شده و لوزالمعده در مقابل انسولین ترشح می‌کند تا انرژی بدن تأمین شود. در دوران بارداری، جفت که رابط بین مادر و جنین می‌باشد هورمون‌هایی ترشح می‌کند که باعث اختلال در عملکرد انسولین شده و قند خون را افزایش می‌دهند. در دوران بارداری بدن به مرور نسبت به انسولین مقاوم می‌شود و گلوکز بجای اینکه برای تولید انرژی وارد سلول شود، بیشتر در خون باقی مانده و به این علت قند خون بالا می‌رود.

 

· لازم به ذکر است که مبتلا شدن به دیابت بارداری به معنای اینکه شما از قبل دیابت داشته‌ اید یا بعد از زایمان هم دچار دیابت می‌شوید نیست، بلکه یک اختلال در هورمون‌های بدن بوده و با کنترل زیر نظر پزشک، بدون بروز مشکلی برای مادر و فرزند، این دوران سپری خواهد شد. در ضمن کنترل قند خون قبل و بعد از بارداری بسیار حائز اهمیت است.

 

دیابت در بارداری از چه زمانی آغاز می‌شود؟

در این نوع دیابت جفت برای رشد و سلامت جنین هورمون‌هایی ترشح می‌کند که مقدار قند خون را افزایش می‌دهد، حال در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که دیابت در بارداری معمولا در اواخر نیمه دوم یا گاهی هفته بیستم بارداری به بعد ظاهر می‌شود.

 

انواع دیابت یا قند در بارداری

دیابت در بارداری به دو نوع تقسیم می‌شود، نوع اول که تنها با رژیم غذایی قابل درمان است و نوع دوم که نیاز به انسولین و داروهای خوراکی دارد.

علائم دیابت در بارداری چیست؟

هرچند که دیابت یا قند بارداری نشانه خاصی ندارد اما به مواردی که مرسوم هستند اشاره می‌کنیم:

 • مشخص شدن قند در ادرار در آزمایش
 • احساس خستگی
 • تکرر ادرار
 • تشنگی غیر طبیعی
 • عفونت‌های بیش از حد واژن، مثانه و پوست
 • حالت تهوع (اگر پس از سه ماهه اول بارداری باز هم ادامه داشت)
 • تاری دید

 

چه افرادی بیشتر در معرض دیابت بارداری قرار می‌گیرند؟

 • بارداری در سن بالای ۲۵ سال
 • اضافه وزن، قبل و حین بارداری
 • زمینه ارثی داشته باشند.
 • احتمال ابتلای مجدد افرادی که در بارداری قبلی خود دچار این نوع بیماری شده باشند.
 • تولد نوزاد با وزن بالا ( حدود ۴ کیلو)
 • سقط جنین یا زایمان نوزاد مرده
 • چند قلو باردار بودن
 • فشار خون بالا
 • مبتلا بودن به بیماری‎هایی که با مقاومت انسولین در ارتباط هستند. (سندروم تخمدان پلی کیستیک، آکانتوز نیگریکنس که نوعی بیماری پوستی است.)
 • همچنین نوع نژاد هم می‌تواند مؤثر باشد.

 

تشخیص میزان قند خون در دوران بارداری

دیابت بارداری در دو مرحله آزمایش‌گیری انجام می‌شود. اگر در اوایل بارداری سابقه‌ی دیابت یا قند خون نداشته باشید و پس از آزمایش میزان قند خون مادر باردار مناسب باشد، پزشک حدود هفته ۲۴ تا ۲۸ برای تشخیص دیابت در بارداری انجام آزمایش را برای شما مجددا تجویز می‌کند. البته اگر بیماری در گروه‌های پرخطر باشد قند آن باید بصورت ناشتا و سه ساعت یکبار چک شود.

 

مقدار عددی قند خون افراد عادی در حالت ناشتا

مبتلا به دیابت : ۸۰ – ۱۳۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

بدون دیابت : ۷۰ – ۹۹ میل‌گرم بر دسی‌لیتر

 

مقدار درصدی قند خون افراد عادی

(HbA1c: آزمایش طولانی مدت گلوکز بوده که به هموگلوبین A1C ، HbA1c، A1c معروف است و مقدار متوسط دو سه ماه اخیر را تعیین می‌کند.)

مبتلا به دیابت : ۷% یا کمتر

بدون دیابت : کمتر از ۷/۵%

 

مقدار قند خون نرمال در دیابت بارداری

ناشتا : ۹۲ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

بعد از غذا : ۱۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 

مقدار قند خون نرمال در مادر باردار با دیابت قبلی

ناشتا : ۶۰ – ۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

بعد از غذا : ۱۰۰ – ۱۲۹ میلی‌گرم بر دسی لیتر

HbA1c : کمتر از ۶%

 • در رابطه با میزان قند خون نرمال در دوران بارداری پزشکان بر این عقیده هستند که قند خون خانم باردار در حالت ناشتا کمتر از ۹۰-۹۵ ، یک ساعت پس از غذا بین ۱۵۰-۱۶۰ و دو ساعت پس از غذا تا ۱۲۰ باشد.
 • گاهی پزشکان جهت تشخیص دیابت در بارداری آزمایشی تحت عنوان چالش گلوکز را شروع می‎‌کنند، برای انجام این آزمایش نیاز به هیچ پیش‌زمینه‌ای نیست و فقط باید محلول خوراکی گلوکز را بنوشید و پس از یک ساعت با انجام آزمایش خون، سطح قند خون را بررسی می‌کنند و با توجه به نتیجه اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

 

عوارض دیابت در بارداری بر روی مادر و جنین

دیابت در دوران بارداری می‌تواند باعث متولد شدن نوزادان با جثه بزرگتر از حد معمول (ماکروزومی) و همچنین نقایص مادرزادی شود. اگر مادر از قبل دیابت داشته باشد، عوارض مرتبط با دیابت می‌تواند شدیدتر نمایان شود؛ که شامل بیماری‌های کلیوی، آسیب عصبی، فشار خون بالا و… است.

رشد بیش از حد جنین باعث افزایش درد زایمان و همچنین به احتمال زیاد زایمان از طریق سزارین شده و نوزاد ممکن است دچار آسیب‌های عصبی، شکستگی‌، سختی تنفس، زردی و کمبود کلسیم و قند خون شود.

بالا بودن سطح قند خون در اوایل دوران بارداری و قبل از هفته ۱۳ می‌تواند منجر به نقص‌های مادرزادی شود. اما اگر میزان قند خون شما در دوران بارداری همیشه بالا باشد، قند خون نوزاد پس از به دنیا آمدن به شدت کاهش می‌یابد زیرا مقدار انسولین نوزاد با مقدار بالای قند خون مادر تنظیم شده است، البته این مشکل با گذشت زمان به خودی خود برطرف می‌شود.

فرزندان متولد شده از مادران با دیابت بارداری بیشتر از نوزادان دیگر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ و چاقی قرار می‌گیرند، همچنین دو سوم این مادران در بارداری‌های بعدی خود مجددا با این مشکل مواجه خواهند شد. از سوی دیگر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برای مادر در سال‌های بعد نیز وجود دارد.

دیابت در بارداری می‌تواند خطراتی مانند عفونت‌های ادراری و رحمی، ابتلا به فشار خون، زایمان سخت، سقط جنین و همچنین زایمان زودرس را در پی داشته باشد.

 

راه های درمان دیابت در بارداری

با تمام مسائل و مشکلاتی که گفته شد می‌توان با رعایت بعضی نکات بدون مشکلی این دوران را پشت سر گذاشت. به طور کلی درمان دیابت در بارداری به معنی حفظ میزان قند خون در حالت نرمال و طبیعی است.

یکی از مراحل درمانی بررسی وجود کتون‌ در ادرار است.( نوعی اسید که اگر در ادرار وجود داشته باشد به معنی این است که دیابت کنترل نشده است.)

علاوه بر درمان‌های پزشکی می‌توان با اندازه گیری قند خون خود در ۴ مرحله، یک مرحله ناشتا و سه مرحله هم بعد از هر وعده غذایی و همچنین رعایت یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی سبک از تغییر میزان قند خون خود جلوگیری کنید. رژیم غذایی صحیح در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا رشد و سلامت نوزاد در گرو سلامت و تغذیه صحیح مادر می‌باشد، مواد غذایی اعم از:غلات، سبزیجات، میوه‌ها، پروتئین و چربی‌های سالم. در ضمن هیچ وعده غذایی را حذف نکنید و ترجیحا از مصرف غذاهایی با میزان نمک و چربی بالا خودداری کنید.

 

 

 

 

 


WhatsApp-Image-2019-12-29-at-2.44.15-PM.jpeg

آیا بارداری باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود؟

لزوما هر فردی که باردار است دچار سنگ کلیه نمی‌شود ولی گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که این دو معقوله را به یکدیگر پیوند می‌دهد، درواقع بارداری احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد و همچنین تشخیص و درمان آن را دچار مشکل می‌سازد. (زیرا تشخيص همانند استفاده از رادیوگرافی و درمان‌های رایجی مانند لیزر، برای جنین مضر است.)

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه یا در اصطلاح پزشکی اورولیتیازیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ارولوژی می‌باشد که در هر سنی ممکن است بوجود بیاید، این بیماری از اتصال مواد معدنی، اسیدها و نمک‌ها در داخل کلیه به‌وجود می‌آید و گاهی اوقات موجب مسدود شدن دستگاه ادراری شده و درد زیادی هنگام ادرار احساس می‌شود. سنگ کلیه به خودی خود دردناک بوده و تحمل درد آن بسیار دشوار است، به خصوص زمانی که بیمار باردار باشد.

مهم‌ترین دلایل تشکیل سنگ کلیه در بارداری:

مهم ترین دلایل تشکیل سنگ کلیه در بارداری

 • رژیم غذایی سرشار از اگزالات و فاقد مواد مغذی
 • مصرف مکمل‌های کلسیم‌دار مصنوعی (گاهی اوقات به خوبی نمی‌توانند جذب شوند)
 • کاهش مصرف آب
 • عوامل ژنتیکی، یعنی اگر کسی در خانواده شما دچار این عارضه باشد ممکن است به شما هم ارث برسد.
 • نامتعادل بودن PH بدن، در این حالت بدن بیش از اندازه اسیدی می‌شود.
 • چاقی و اضافه وزن
 • گشاد شدن رحم (مجاری ادراری ممکن است در این دوران حجیم شوند که به علت کامل تخلیه نشدن ادرار احتمال بروز سنگ کلیه قوت می‌گیرد.)
 • عفونت‌ها‌ی دستگاه ادراری
 • عدم تحرک
 • اختلالات تیروئید، ترشح بیش از حد هورمون پاراتیروئید و افزایش سطح کلسیم
 • مصرف برخی داروها

در دوران بارداری به علت اینکه بدن کلسیم بیشتری را جذب کرده تا به رشد نوزاد کمک کند، به مادران توصیه می‌شود که کلسیم بیشتری مصرف کنند، به همین دلیل با افزایش میزان کلسیم احتمال تشکیل سنگ کلیه در دوران بارداری زیاد می‌شود، بهتر است که در این زمینه با پزشک مشورت کنید.

علائم سنگ کلیه در بارداری:

علائم سنگ کلیه زمانی بروز می‌کنند که سنگ وارد میزنای (لوله ارتباط دهنده کلیه و مثانه) شود، هرچند که نشانه‌های سنگ کلیه در بارداری با مواقع دیگر تفاوتی ندارد با این حال به برخی از این علائم اشاره می‌کنیم:

 • درد شدید به خصوص در ناحیه پهلو و کمر
 • احساس درد در هنگام دفع ادرار ( هنگامی که سنگ در مسیر ادرار قرار گرفته باشد.)
 • هماچوری (تغییر رنگ ادرار به صورتی، قهوه‌ای یا قرمز به علت وجود خون)
 • احساس نیاز به دفع ادرار به صورت مداوم
 • تب و لرز اگر عفونت وجود داشته باشد.
 • تهوع و استفراغ

علایم سنگ کلیه در بارداری

نکاتی که باید در مورد سنگ کلیه در بارداری بدانید:

 • سنگ کلیه مانعی برای باردار شدن ندارد.
 • سنگ کلیه به خودی خود مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند.
 • در این دوران احتمال عفونت ادراری زیاد می‌شود.
 • سنگ کلیه دلیلی برای سقط جنین نیست.
 • اگر تا به حال باردار نشده‌اید و سنگ کلیه دارید حتما با پزشک اورولوژیست در میان بگذارید.
 • در این دوران استفاده از سنگ شکن برای جنین عوارض دارد و فقط در موارد استثناء که سنگ در حالب ( مسیر بین کلیه و مثانه) قرار گرفته باشد با روش‌های دیگری سنگ را با احتیاط خارج می‌کنند.
 • تغذیه شما می‌تواند در پیشگیری از بروز چنین مشکلی نقش مؤثری داشته باشد.
 • زنان باردار سعی کنند نمک را از وعده‌های غذایی خود حذف کنند، زیرا اغلب سنگ‌های کلیوی کلسیمی هستند و با حذف نمک دفع کلسیم از ادرار کاهش می‌یابد.
 • برای تشخیص سنگ کلیه در بارداری، آزمایش خون و ادرار انجام می‌شود.

روش‌های درمانی سنگ کلیه در بارداری:

هرگاه زنان باردار نشانه‌های گفته شده را مشاهده کردند باید فورا به پزشک اورولوژیست مراجعه کنند. اولین اقدام در تشخیص سنگ کلیه انجام سونوگرافی است. لازم به ذکر است سونوگرافی برای جنین خطری ندارد. در کلینیک سونوگرافی دکتر صدری انواع سونوگرافی همانند سونوگرافی کلیه، حالب و مثانه انجام می شود.

هرچند برای درمان محل قرارگیری و اندازه سنگ مهم بوده، اما معمولا تا اتمام دوران بارداری به سنگ دست زده نمی‌شود، ولی در موارد استثناء که بعضی از سنگ‌ها باعث عفونت می‌شوند متخصص کلیه پس از مشورت با متخصص زنان با انجام عمل بدون بی‌هوشی سنگ را از بدن خارج می‌کند.

در ادامه به چند روش درمان اشاره می‌کنیم:

 1. درمان خانگی سنگ کلیه در بارداری (طبیعی)

  1. نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز
  2. مصرف میوه‌هایی که آب زیادی دارند، مانند: هندوانه، هلو و غیره
  3. از مصرف آبمیوه‌های بسته بندی شده خودداری کنید.
 1. درمان پزشکی سنگ کلیه در بارداری

  1. پزشک معمولا مسکن تجویز می‌کند. (تیلنول که نوعی استامینوفن است.)
  2. اگر تجویز دارو موثر نبود و احتمال زایمان زودرس وجود داشته باشد، در این صورت نیاز به جراحی است.
 2. جراحی سنگ کلیه در بارداری

  تقریبا جراحی آخرین مرحله در درمان سنگ کلیه در بارداری بوده و زمانی نیاز می‎‌شود که شرایطی از این قبیل وجود داشته باشد :

 • مادر باردار تنها یک کلیه داشته باشد.
 • احساس درد بسیار شدید
 • مسدود شدن مجراهای ادراری که باعث بروز التهاب و عفونت می‌شود.
 • نارسائی کلیه
 • احتمال زایمان زودرس
  1. برای درمان سنگ کلیه در بارداری روش‌هایی مانند، اورتروسکوپی (برای تشخیص و درمان سریع) و جایگذاری لوله (یک لوله خالی بوده که بدون بیهوشی جهت تخلیه ادرار و سنگ به کار می‌رود) وجود دارد.

-جفت-در-بارداری-1200x961.jpg

جفت جنین در بارداری چیست؟

جفت عضوی مسطح در بدن جانداران است که فقط در زمان بارداری در بدن مادر ایجاد می‌شود و با بند ناف به جنین متصل است. در اغلب بارداری‌ها، جفت به بالا یا کناره‌های رحم وصل می‌شود. 

جفت، پیش از زایمان به دیواره رحم (آندومتر) متصل بوده و در طی زایمان، به همراه نوزاد و پرده‌های جنینی از کانال زایمانی خارج می‌شود.

انواع جفت جنین در بارداری (از نظر محل قرارگیری آن)

در محلی که تخمک بارور شده و به رحم متصل شود، جفت در آنجا تشکیل میشود.

نامگذاری جفت در بارداری بستگی به محل تشکیل آن در رحم دارد.

موقعیت قرارگیری جفت از طریق سونوگرافی آنومالی (معمولا قبل از هفته بیستم) بررسی می‌شود.

۱٫جفت قدامی:  بر روی دیواره جلویی رحم

۲٫جفت خلفی: بر روی دیواره پشت رحم

۳٫جفت فوندال یا بالایی: بر روی دیواره بالای رحم

۴٫جفت جانبی: در سمت راست یا چپ رحم

۵٫جفت پایین: در قسمت تحتانی رحم

معمولا همه این موقعیت‌ها برای قرارگیری و رشد جفت کاملا طبیعی است ولی بطور معمول در قسمت پشت رحم، نزدیک به ستون فقرات قرار می‌گیرد. معمولا زنان باردار در هفته بیستم می‌توانند با انجام سونوگرافی آنومالی (اسکن ناهنجاری)، موقعیت قرارگیری جفت را متوجه شوند.

در موسسه رادیولوژی و سونوگرافی دکتر حسین صدری سونوگرافی آنومالی در غربالگری دوم در هفته ۱۸-۱۹ بارداری انجام می شود تا از نظر سقط قانونی مشکلی پیش نیاید.

  

عواملی که بر سلامت جفت اثر می‌گذارند؟

 • سن مادر: مخصوصا در سنین بالای  ۴۰ سال
 • پارگی زودرس غشاها: در زمان بارداری جنین توسط غشا هایی مملو از مایعات احاطه شده که در صورت پارگی مشکلاتی را برای جفت ایجاد می‌کند.
 • جراحی‌هایی که ممکن است قبلا بر روی رحم انجام گرفته باشد
 • لخته شدن خون به هر علتی در جفت
 • فشار خون بالا
 • دیابت ها
 • چاقی مادر
 • مشکلات جفت در بارداری قبلی: اگر در بارداری قبلی مشکل جفت داشته اید، احتمال بروز مجدد آن مشکل وجود دارد.
 • ترومای شکمی: ناشی از سقوط یا ضربه، خطر جداسازی جفت از رحم را بالا می‌برد.
 • بارداری چند قلویی
 • مصرف مواد مخدر و الکل

مشکلات مربوط به جفت در بارداری

۱٫پارگی یا جداشدن جفت

هنگامی ایجاد می‌شود که قبل از زایمان جفت از دیواره داخلی رحم جدا شده باشد، در این حالت اکسیژن و مواد غذایی به جنین نمی‌رسد و خونریزی واژنی ایجاد شده که ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

۲٫چسبندگی جفت

در هنگامی که رگ‌های خونی جفت، عمیقا داخل دیواره رحم رشد کنند ایجاد می‌شود و باعث خونریزی واژنی (در سه ماه سوم) و همچنین خونریزی پس از زایمان و حتی خارج ساختن رحم منجر شود.

۳٫جفت باقی مانده

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که جفت طی ۳۰ الی ۶۰ دقیقه پس از زایمان از بدن خارج نشود، که باعث عفونت شدید می‌گردد.

علایم مشکلات جفت در بارداری

علایم و نشانه‌های مشکلات جفت شامل خونریزی واژنی، درد شکمی، پشت درد شکمی و انقباضات سریع رحمی است. چنانچه هر یک از این نشانه‌ها را مشاهده کردید، سریعا با پزشک در میان بگذارید.

 موسسه سونوگرافی دکتر صدری با ۲۵ سال تجربه درخشان با افتخار از بهترین مرکز انجام سونوگرافی های جنین٬ نوزاد و مادران است.

آنچه که باید درباره جفت قدامی بدانید

جفت قدامی به وضعیتی می‌گویند که جفت در درون دیواره قدامی و یا جلویی رحم جایگیری کرده و متصل می شود.

جفت ممکن است درست در جایی قرار گرفته باشد که پزشک نیاز به برش شکم تان دارد و این موضوع باعث می شود که پزشک ناچار شود برش بلندتری بیش از حد معمول بزند که در کاهش خطر خونریزی موثر است.

اگر پیش از این سزارین داشته اید ممکن است جفت در محل زخم های قدیمی رشد کرده باشد که به این حالت جفت چسبیده گفته می‌شود، البته سونوگرافی  می‌توانند به تشخیص به موقع برای یک زایمان بی خطر کمک کنند.

هنگامی که جفت در موقعیت قدامی قرار دارد سزارین اجباری نیست اما اگر جفت، تمام یا بخشی از دهانه رحم را بپوشاند پزشک ناچار به انجام سزارین می باشد.

 مادرانی که موقعیت جفت آن‌ها در حالت قدامی قرار دارد، کمی دیرتر از مادران دیگر حرکات جنین (دیرتر از هفته ۲۲) داخل رحم خود را احساس می‌کنند.

عوارض ناشی از جفت قدامی

هرچند این نوع جفت در بارداری نگران کننده نیست اما ممکن است برخی مشکلات را ایجاد کند:

۱٫دشوار شدن بررسی ضربان قلب جنین (زیرا جفت بین جنین و ابزار شنوایی قرار دارد.)

۲٫مشکل در احساس کردن لگد جنین (زیرا جفت مانند یک ضربه گیر بین شکم و رحم قرار گرفته است.)

۳٫مشکل در تشخیص موقعیت جنین (به دلیل اینکه حرکات به درستی احساس نمی‌شود، تشخیص و تعیین وضعیت جنین سخت است.)

 در جفت قدامی انقباضات کمتر از حالت خلفی احساس شده و همچنین شکم شما کوچکتر نشان می‌دهد. این نوع جفت در بارداری احتمال اینکه دوقلوها بتوانند در پشت جفت قرار بگیرند را ندارد. هر خطری که در رابطه با جفت قدامی بوجود بیاید در صورت تشخیص به موقع بوسیله سونوگرافی قابل مدیریت است.

آنچه که باید درباره جفت خلفی بدانید

وقتی جفت روی دیواره پشتی رحم متصل می‌شود٬ به آن جفت خلفی گفته می شود. وقتی تخمک بارور می‌شود، نزدیک به آن ناحیه رحم باقی می‌ماند و از آنجا رشد می‌کند. در این وضعیت کمر جنین به موازات کمر مادر قرار می‌گیرد و سر او رو به پایین و صورت نوزاد رو به شکم مادر است.

بیشتر پزشکان معتقدند که این نوع جفت در بارداری (جفت خلفی) خطری برای جنین ندارد و باعث سقط جنین یا زایمان زودرس نمی‌شود، بلکه در هنگام زایمان ممکن است مادر درد و فشار بیشتری را تحمل کند. احتمال خونریزی پس از زایمان و پارگی واژن در این مادران بیشتر است.

آنچه که باید درباره جفت سرراهی یا جفت پایین بدانید

جفت سرراهی به وضعیتی گفته می‌شود که جفت به صورت غیرطبیعی در قسمت تحتانی رحم قرار می‌گیرد و باعث انسداد کامل یا بخشی از دهانۀ رحم می‌شود.

اگر جفت سرراهی در اوایل بارداری تشخیص داده شود، معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود، اما اگر در ماه‌های آخر بارداری همچنان در کنارۀ دهانۀ رحم قرار داشته باشد، ممکن است منجر به بروز خونریزی و اختلالات دیگری شود که گاهی اوقات نیاز به زایمان پیش از موعد دارد. در صورت وجود جفت سرراهی در زمان زایمان، باید از عمل سزارین استفاده کرد.

این نوع جفت احتمال خونریزی شدید مادر را در دوران بارداری، در زمان زایمان و پس از آن افزایش می‌دهد.

پزشک پس از خارج کردن نوزاد از طریق زایمان سزارین، جفت را نیز از رحم خارج می‌کند و معمولا به مادر پیتوسین تزریق می‌کند، زیرا این ماده باعث انقباض رحم شده که موجب کاهش خونریزی محل اتصال جفت می‌گردد، ولی در جفت سر راهی به علت اینکه این نوع جفت در قسمت تحتانی رحم قرار دارد، انقباضات در آن قسمت کمتر بوده به همین دلیل تزریق پیتوسین تاثیر چندانی ندارد.

زنانی که جفت سرراهی دارند، احتمال این وجود دارد که دچار عارضه دیگری به نام چسبندگی جفت شوند.

در چسبندگی، جفت خیلی عمیق به دیواره رحم می‌چسبد و جداسازی آن هنگام زایمان دشوار بوده که در زمان عمل نیاز به تزریق خون زیاد است.

 عوامل افزایش احتمال جفت سرراهی

 1. در بارداری قبلی خود جفت سرراهی داشته اید.
 2. سابقه عمل سزارین دارید. (هرچه تعداد سزارین بیشتر باشد به همان نسبت خطر آن بیشتر می‌شود)
 3. اگر سابقه دیگر عمل‌های جراحی روی رحم داشته اید. (کورتاژ تشخیصی یا برداشتن فیبروئید)
 4. بارداری دو یا چندقلو
 5. اگر دخانیات مصرف می‌کنید.
 6. افزایش سن مادر
 7. شکل غیر طبیعی رحم
 8. سابقه سقط جنین

درمان پایین بودن جفت جنین

پزشک براساس این فاکتورها روش درمان را معین می‌کند:

 • مقدار خونریزی
 •  سن جنین (ماه بارداری)
 • سلامت جنین
 • موقعیت جفت و جنین

 *مقدار خونریزی مهم‌ترین فاکتور می‌باشد.*

۱٫عدم خونریزی تا خونریزی کم

در این حالت استراحت در کل روز و بلند شدن فقط در هنگام ضرورت توصیه می‌شود.

۲٫خونریزی شدید

در این حالت باید در بیمارستان تحت مراقبت بود تا کارهای مورد نیاز انجام گیرد. ممکن است نیاز به مصرف دارو و یا سزارین زودهنگام باشد.

۳٫خونریزی غیرقابل کنترل 

در این حالت سزارین اورژانسی توصیه می‌شود.

 نکاتی که باید رعایت کرد:

پس از انجام سونوگرافی سه ماه سوم و تشخیص این نوع جفت، نزدیکی جنسی یا معاینه واژنی تا انتهای دوران  بارداری ممنوع است. شما باید استراحت کرده و حتی از فعالیت‌های ورزشی یا کارهای دیگری که ممکن است باعث خونریزی واژن شود، پرهیز کنید.

در سه ماهه سوم بارداری احتمال دارد کمی خونریزی واژینال بدون درد وجود داشته باشد ولی اگر مقدار خونریزی و انقباضات شدید شد، باید در بیمارستان بستری شوید. زیرا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دهانه رحم کشیده یا باز شده باشد.

ساختار جفت جنین چگونه است؟

بعد از لقاح جنین، تخم بارور شده (بلاستوسیست) با عبور از انتهای لوله فالوپ وارد رحم شده و به روی دیواره رحم کاشت می‌شود و جفت جنین انسان شروع  به شکل گیری می‌کند. البته در مواقعی تخم بارور شده در مدت زمان حیاتی نمی‌تواند موفق به جایگزینی در رحم شود که دراین صورت جدار داخلی رحم پاکسازی شده و متوجه بارداری خود نشده و جفت تشکیل نمی‌گردد.

به طور کلی ساختار جفت از دو بخش مادری و بخش جنینی تشکیل شده که بخش جنینی٬ سطحی از جفت که به سمت جنین قرار دارد و به علت وجود پرده ای به امنیونی، این سطح صاف، سفید و براق به نظر می‌رسد. به وسیله بند ناف به جفت متصل شده و بخش مادری جفت (به رنگ قرمز تیره بوده و حدود ۲۰ لوب دارد که توسط شیارهایی از هم جدا می‌شوند.) هم در دیواره داخلی رحم قرار دارد.

جفت سالم، باید در طول دوران بارداری رشد کند تخمین زده می‌شود که جفت در زمان تولد ۱ تا ۲ پوند (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم) وزن دارد.

جفت زمانی که به دیواره رحم بچسبد، حرکت نمی کند، بنابراین نمی تواند از قسمت جلو به پشت رحم جا به جا شود.

  

آیا از وظایف جفت جنین در بارداری اطلاعی دارید؟

این عضو علاوه بر رساندن اکسیژن و مواد غذایی لازم به جنین در حال رشد و دفع مواد زائد از طریق خون بسیاری از هورمون‌ها را نیز ترشح کرده و از جنین در برابر باکتری‌های مضر و عفونت محافظت میکند. همچنین جفت با ترشح هورمون HPL باعث می‌شود غدد پستانی برای شیردهی مادر تحریک و فعال شود. لازم به ذکر است که خون مادر و جنین با هم مخلوط نمی شود! بلکه از پشت یک سد نازک پوستی (مثل صافی) موادشان را با هم تبادل میکنند.

 

راهکاری برای تقویت جفت جنین وجود دارد؟

 به علت اهمیت نقشی که جفت در بارداری دارد تقویت آن می‌تواند دوران بارداری و زایمان را آسانتر کند.

در ادامه چند نکته برای حفظ جفت سالم در طول دوران بارداری را برای شما بازگو می‌کنیم:

 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • در دوران بارداری سعی کنید ورزش منظم انجام دهید.
 • از مصرف دخانیات و الکل دوری کنید.

برای رهایی از استرس می‌توانید گذراندن وقت با عزیزانتان را در برنامه خود قرار دهید، زیرا هورمون‌های استرس میتوانند از طریق جفت از مادر به جنین منتقل شوند، پس داشتن آرامش بسیار مهم است.

صرف نظر از داشتن هر نوع موقعیت جفت، زنان باردار باید سعی کنند که به یک طرف خود بخوابند زیرا جریان خون و مواد مغذی را به جفت، جنین و رحم بهبود می‌بخشد.

 

شما میتوانید با دنبال کردن پیح رسمی اینستاگرام دکتر صدری تمام سوالات خود را به صورت مستقیم از دکتر صدری بپرسید.


-بارداری-و-خونریزی-جفتی-1200x961.jpg

خونریزی ساب کرونیک یا همان هماتوم در بارداری به مجموعه ای از خونریزی اشاره دارد که بین غشا حاملگی یعنی بین جفت و رحم در بارداری ایجاد می شود که این خونریزی می تواند باعث خونریزی واژینال در دوران بارداری شود. بنابراین هماتوم جفتی همان جمع شدگی خون بین غشا جفت و رحم می باشد که معمولا در مراحل اولیه بارداری رخ می دهد و با سونوگرافی قابل تشخیص است. 

مادران باردار در طول بارداری بین لقاح تا بارداری  ممکن است لکه بینی داشته باشند که هماتوم یا همان لخته خون پشت جفت می تواند یکی از دلایل این امر باشد.قابل ذکر است دلایل دیگری برای لکه بینی و یا خونریزی جدی در دوران بارداری وجود دارد که عبارتند از: 

 • روابط جنسی
 • خونریزی جایگذاری
 • تغییر گردن رحم
 • عفونت رحم
 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • بارداری مولار (که توده ای از بافت بدن به جای جنین شکل می گیرد)

از هماتوم جفتی یا خونریزی جفتی نترسیم!

نتیجه هماتوم بارداری به سایز هماتوم٬ سن مادرو سن جنین وابسته  است. هماتوم های جفتی کوچک و متوسط قابل از بین رفتن هستند (چگونه؟). در واقع لخته خون یا از طریق خونریزی دفع می شود یا جذب بدن می شود. حال باید در نظر داشت برای هماتوم های جفتی بزرگ حتما باید هماتوم به موقع درمان شود در غیر اینصورت باعث می شوند غشای داخلی رحم از بین رود ودر نهایت باعث سقط جنین می شود.نکته قابل توجه این است که خانم هایی که در بارداری هماتوم جفتی دارند باز هم فرزندانی سالم و نرمال به دنیا می آورند. 

هماتوم بارداری یا خونریزی جفتیدرمان خانگی هماتوم بارداری 

علایم هماتوم بارداری در سه ماهه اول و دوم بارداری شامل خونریزی واژن و درد شکم و گرفتگی عضلات شکمی می باشد. برای هماتوم جفتی کوچک علایم خاصی وجود ندارد. بعد از مشاهده علائم هماتوم بارداری در هفته های اول بارداری باید حتما سونوگرافی توسط یک پزشک ماهر انجام شود.

شما می توانید با خیال راحت سونوگرافی های دوران بارداری خود را در موسسه سونوگرافی دکتر حسین صدری واقع در سیدخندان انجام دهید. این موسسه با ۲۵ سال سابقه درخشان افتخار این را دارد که بهترین موسسه ی سونوگرافی جنین در تهران باشد.

انواع هماتوم در بارداری

هماتوم جفتی در سایز های مختلف رخ می دهد. در صورتی که هماتوم در اوایل بارداری مشاهده شود و سایز آن بزرگ باشد احتمال سقط جنین در آن بالا است. همچنین در هماتوم های سایز کوچک و متوسط با انجام سونوگرافی به موقع و استراحت کردن و در واقع نظارت پزشک ماهر بر هماتوم جفتی برای درمان این بیماری کافی است و قبل از هفته بیستم بارداری لخته خون یا توسط بدن جذب میشود ویا به صورت کامل توسط خونریزی دفع می شود. این لخته های خون در هماتوم بارداری می تواند خونریزی داخلی یا خونریزی خارجی باشد.

علایم جذب هماتوم در بارداری

می توان گفت هیچ دلیل مشخصی برای هماتوم در بارداری شناخته نشده است. اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که جدا شدن تخمک از رحم به آرامی و یا پاره شدن تخمک از رحم باعث این امر می شود و راه رفتن زیاد و فشار کار بالا اصلا دلایل وقوع این امر نیست. اگر خونریزی مادر در بارداری به مرور کمتر شود این نشانه این است که خونریزی جفتی چشت جنین کم کم جذب شده است و این نشانه خوبی است و یعنی دیگر چای نگرانی نیست ولی برای اطمینان حتما انجام سونوگرافی پیشنهاد می شود.

سوالات متداول مادران در مورد هماتوم بارداری

 • سلام جناب دکتر من هماتوم بارداری دارم سایز ۶۵ در ۲۰ خیلی نگرانم آیا خطری برای چنین نداره در هفته ۱۸ بارداری هستم؟ 
  • جواب دکتر صدری: خیر خطری ندارد.فقط مدتی استراحت کنید.


WhatsApp-Image-2019-11-10-at-12.32.25.jpeg

با توجه به اینکه مادران باردار در دوران بارداری خود مراجعه متعدد به سونوگرافی دارند در این مقاله بر آن شدیم انواع سونوگرافی بارداری را توضیح دهیم. در سیر بارداری بر حسب نیاز و شرایط پزشک معالج درخواست سونوهای معمول و متداول را می دهد.

انواع سونوگرافی بارداری

به طور کلی دو سونوگرافی مهم غربالگری در بارداری وجود دارد و همه ی مادران باید انجام دهند:

سونوگرافی معمولی در دو زمان در طول بارداری انجام می شود:

 1. اوایل بارداری جهت رویت قلب و تخمین سن جنین
 2. در طی بارداری برای بررسی کلی جنین
 • سونوگرافی داپلر برای ارزیابی گردش خون جفت و جنین انجام می شود. داپلر شریانی می تواند در غربالگری اول برای بررسی پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری نیز انجام شود.
 • در موارد خاصی نوع دیگری از سونوگرافی به نام اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام می شود که در این نوع صرفا قلب جنین بررسی می شود.
 • بیومتری
 • بیوفیزیکال پروفایل یا BPS

در ادامه به توضیح انواع سونوگرافی بارداری می پردازیم.

شما می توانید در اینستاگرام نیز پیج شخصی دکتر صدری را با کلیک در اینجا٬ دنبال کنید. در پیج اینستاگرام می توانید پست ها و فیلم های دکتر صدری را مشاهده بفرمایید و سوالات خود را از ایشان بپرسید.

سونوگرافی های بارداری سه ماهه اول

۱. سونوگرافی ساده: جهت ارزیابی وجود جنین و تشخیص ساک بارداری، سن جنین , بررسی ضربان قلب جنین و هماتوم در بارداری

۲. سونوگرافی غربالگری اول یا سونوگرافی ان تی (NT-NB): در ۱۱-۱۴ هفتگی بارداری اولین سونوگرافی مهم بارداری انجام می شود. دقت کنید بهترین زمان انجام آن هفته ۱۲-۱۳ بارداری می باشد. در این سونوگرافی که به غربالگری سندرم داون نیز معروف می باشد 

سونوگرافی ان تی دو نوع پایه (basic) و پیشرفته (advance) دارد. در سونوگرافی نوع پایه NT و NB بررسی می شود و در نوع پیشرفته علاوه بر این دو متغیر، داکتوس ونوزوس، تریکوسپید والو،IT و تعداد عروق بند ناف و در بعضی موارد کلیه ها نیز ارزیابی می شود. (NT,NB, DV, TV, TVV)

در موسسه سونوگرافی و رادیولوژی دکتر صدری هر دو نوع پایه و پیشرفته انجام می شود.

غربالگری از ریشه غربیل که به معنی الک می باشد گرفته شده است و هنگامی که قصد جدا کردن داریم از الک استفاده می کنیم. هدف از انجام غربالگری سندروم داون جدا کردن جنین های مشکوک مبتلا به سندروم از جنین های سالم می باشد. لازم توجه است که در غربالگری همیشه احتمال خطا وجود دارد چون هدف تشخیص نمی باشد. دقت غربالگری سندروم داون حدود ۹۰ درصد می باشد. علاوه بر سونوگرافی، آزمایش خون نیز در غربالگری سندروم داون انجام می شود که به آن NIPT نیز گفته می شود و دقت آن حدود ۹۸ درصد می باشد ولی به طور معمول این تست خونی انجام نمی شود.

اگر در غربالگری اول به شما گفته شود که جنین مشکوک می باشد در قدم بعد تست های تشخیصی همانند آمنیوسنتز انجام می شود.

در موسسه سونوگرافی و رادیولوژی دکتر صدری سونوگرافی غربالگری اول به دقیق ترین روش که نوع پیشرفته می باشد انجام می شود. همچنین دکتر حسین صدری با بیش از ۲۵ سال سابقه در انجام سونوگرافی nt تجربه بالایی در تشخیص دارند و می توانند با دقت بالا در غربالگری اول تعیین جنسیت جنین را انجام دهند. پس با آسودگی خاطر غربالگری اول بارداری خود را در این موسسه انجام دهید.

سونوگرافی  بارداری سه ماهه دوم

 

سونوگرافی های سه ماهه دومسونوگرافی غربالگری دوم یا سونوگرافی آنومالی در سن ۱۸-۱۹ هفتگی انجام می شود.هدف سونوگرافی آنومالی بررسی سلامت جنین و غربالگری ناهنجاری جنین از سر تا پا می باشد. در سونوگرافی بررسی سلامت جنین علاوه بر بررسی تمام ارگان ها و اندام های داخلی و خارجی جنین، بر اساس مارکرهای متعدد احتمال ابتلا به سندروم ها از جمله سندروم داون مورد ارزیابی قرار می گیرد. بعد از هفته ۱۹ بارداری سقط قانونی انجام نمی شود و اهمیت این سونوگرافی مشخص می شود. 

در کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی دکتر صدری سونوگرافی آنومالی با دقت بالا توسط آقای دکتر صدری که تجربه طولانی در این زمینه دارند انجام می شود که از تولد جنین های ناهنجار و ناقص پیشگیری می شود.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

 

اکوکاردیو قلب جنیناز هر ۱۰۰۰ جنین ۸ جنین ناهنجاری قلبی دارد که اهمیت بررسی قلب را نشان می دهد. اکوی قلب جنین برای همه افراد انجام نمی شود و فقط در موارد زیر انجام می شود:

 • عدد بالای NT در غربالگری اول
 • سابقه بیماری قلبی در مادر، پدر یا فرزندان قبلی
 • افزایش یا کاهش ضربان قلب (تاکی کاردی-برادی کاردی) یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • وجود اختلال در بررسی سلامت جنین
 • بیماران روماتولوژیک کلاژن واسکولار همانند لوپوس یا روماتیسم: در این بیماران احتمال بلوک قلبی در جنین وجود دارد.
 • وجود دیابت قبل از بارداری در مادر
 • پزشک به اختلالات قلبی مشکوک شود
 • جنین های حاصل از IVF

سونوگرافی داپلر جنین

 

سونوگرافی داپلر جنین

در سونوگرافی داپلر بر اساس پدیده فیزیکی به نام داپلر به بررسی جریان خون می پردازد. در سونوگرافی داپلر جنین سیستم گردش خون جنین و وضعیت اکسیژن رسانی، کمبود اکسیژن جنین (هایپوکسی)، اسیدوز پاسخ جنین ، اختلالات شریانی و وریدی ارزیابی می شود. اگر داپلر جنین مختل باشد باید در ۴۸-۷۲ ساعت اقدامات لازم انجام شود. همچنین همانطور که اشاره شد نوع دیگری از سونوگرافی داپلر نیز به همراه سونوگرافی ان تی انجام می شود.

آزمایشها و سونوگرافی های بارداری سه ماهه سوم

در غربالگری سه ماهه سوم موارد زیر انجام می شود:

 • بیوفیزیکال پروفایل اسکورینگ: این سونوگرافی به همراه نوار قلب جنین یا NST انجام می شود. هدف از انجام آن ارزیابی کلی از نظر احتمال مرگ جنین و براورد احتمال مرگ جنین جهت تصمیم گیری اقدامات بعدی و حین زایمان می باشد.
 • سونوگرافی بیومتری: بررسی اندازه قسمت های مختلف جنین و نسبت این اندازه ها که در بررسی سلامت و رشد جنین موثر است

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد؟

خیر. زیرا سونوگرافی از امواج فراصوتی تشکیل شده و ضرری ندارد ولی باید توجه داشت که انجام سونوگرافی های مکرر هم سودی ندارد.


-غربالگری-سه-ماهه-سوم-بارداری.jpeg

در علم پزشکی بارداری به سه قسمت تقسیم می شود که به هفته ۲۸ الی ۴۰ بارداری سه ماهه سوم بارداری گفته می شود. سه ماهه سوم هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ احساسی برای مادر بحرانی می باشد  پس لازم است مادر از یک سری نکات آگاه باشد تا با آسودگی این دوران حیاتی را طی کند.

مراقبت های سه ماهه سوم بارداری

جنین بعد از اتمام ۳۷ هفتگی و ورود به ۳۸ هفتگی رسیده می شود و اگر بارداری  در هفته ۳۸-۴۰ به پایان رسد زایمان به موقع انجام شده است.در این قسمت می خواهیم در مورد «باید ها و نباید های سه ماهه سوم حاملگی» صحبت کنیم تا با آگاهی از این نکات از خود و فرزندتان به بهترین نحو مراقبت کنید:

بایدها

 • ادامه ی استفاده از مکمل های بارداری
 • فعالیت روزانه داشته باشید مگر در زمانی که احساس درد دارید
 • با انجام ورزش های مخصوص می توانید عضلات دیواره ی لگنی خود را تقویت کنید
 • تغذیه سرشار از ویتامین، فیبر، میوه و سبزیجات، پروتئین های کم چرب داشته باشید
 • آب فراوان بنوشید
 • کالری مورد نیاز روزانه را دریافت کنید (حدود ۳۰ کالری بیشتر در روز)
 • پیاده روی کنید
 • با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان از زایمان زودرس جلوگیری کرد!
 • خواب کافی داشته باشید

نبایدها

 • از ورزش های سنگین و ورزش هایی که احتمال آسیب شکمی وجود دارد بپرهیزید
 • الکل
 • کافئین (بیشتر از یک فنجان قهوه یا چای در روز ممنوع می باشد)
 • سیگار
 • مواد مخدر
 • ماهی خام یا دودی
 • جوانه های خام
 • گربه (احتمال انتقال بیماری توکسوپلاسما وجود دارد)
 • لبنیات محلی یا غیر پاستوریزه
 • هات داگ و غذاهای مشابه
 • بعضی از داروها همانند ایزوترنینوئین (راکوتان) برای درمان آکنه، تالیدومید، بعضی داروهای پایین آورنده فشار خون
 • سفر زمینی یا هوایی طولانی مدت 

آزمایشهای ضروری سه ماهه سوم بارداری

غربالگری سوم شامل مواردی ازجمله غربالگری بیماری های منتقله از راه جنسی، غربالگری استرپتوکوک های گروه B و غربالگری محدودیت رشد جنینی می باشد که در ادامه به توضیح هر مورد می پردازیم: 

۱. غربالگری استرپتوکوک گروه B: 

نمونه های مقعدی و واژنی از طریق سواب در هفته ۳۵-۳۷ بارداری گرفته میشود تا نوعی باکتری به نام استرپتوکوک گروه B را شناسایی کنند. هرچند این باکتری در ۳۰ درصد زنان سالم وجود دارد ولی علت اصلی عفونت های تهدید کننده زندگی در نوزادان است و میتواند منجر به عقب افتادگی ذهنی، نقص بینایی و از دست دادن شنوایی شود. زنانی که نتیجه تست استرپتوکوک B شان مثبت شود حین زایمان با آنتی بیوتیک درمان میشوند تا نوزاد را از عفونت زایمانی حفظ کنند. گزینه دیگر این است که پزشک شما یا ماما تصمیم میگیرد این تست را انجام ندهید تا اگر ریسک فاکتورهای قطعی وجود داشت شما را در حین زایمان درمان کند.

۲. نظارت الکترونیکی قلب جنین:

نظارت الکترونیکی قلب جنین حین بارداری،قبل از زایمان، و در حین زایمان انجام میشود تا ضربان قلب جنین را نظارت کنند. نظارت الکترونیکی قلب جنین نشان می دهد که جنین سالم است یا اینکه مشکلی دارد و میتوان هر زمان بعد از ۲۰ هفتگی انجام داد.

۳. تست غیر استرسی (NST):

تست NST در بارداری های پرخطر همانند چندقلویی، دیابت یا فشار خون بالا به صورت هفتگی انجام می شود. این تست شامل یک مانیتور است که دور شکم مادر بسته میشود تا ضربان قلب جنین هنگام تکان خوردن اندازه گیری شود. از این تست هم برای نظارت بر نوزادان دیررس استفاده میشود.

۴. تست استرس انقباضی:

این تست هم در بارداری های پرخطر انجام می شود. یک مانیتور ضربان قلب جنین را در پاسخ به تحریک انقباضی با اکسی توسین (پیتوسین) یا تحریک نوک پستان اندازه گیری می کند. پزشک از اندازه گیری ها برای پیش بینی اینکه جنین تا چه اندازه میتواند از عهده ی استرس زایمان برآید استفاده میکند.

۵. پروفایل بیوفیزیک:

این تست می تواند فقط با سونوگرافی یا ترکیب تست غیر استرسی و سونوگرافی انجام شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سه ماهه سوم

در صورتی که سونوگرافی سه ماهه اول و دوم (سونوگرافی ان تی  و  سونوگرافی آنومالی) طبیعی باشد معمولا پزشک سونوگرافی سه ماهه سوم را  انجام نمی دهد. بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری سوم بعد از هفته ۳۰ ام بارداری می باشد. در این سونوگرافی به بررسی سلامت جنین، وضعیت رشد جنین، وضعیت جفت، تصمیم گیری در مورد نوع زایمان ، بررسی مایع آمنیوتیک و انجام تست بیوفیزیک پروفایل می پردازد.

       سه ماهه سوم بارداری از هفته چندم شروع میشود؟

بارداری ۹ ماه طول می کشد که به سه بازه سه ماهه تقسیم می شود. سه ماهه سوم بارداری از هفته ۲۸ بارداری تا قبل از زایمان (حدود هفته ۴۰ بارداری)  یا همان ماه هفتم تا نهم بارداری می باشد.

هزینه سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

سونوگرافی غربالگری سوم برای بررسی سلامت جنین انجام می شود. خوشبختانه مرکز تخصصی سونوگرافی دکتر حسین صدری با ۲۵ سال سابقه درخشان سونوگرافی سه ماهه سوم حاملگی را طبق تعرفه های وزارت بهداشت انجام می دهد، همچنین برای بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی هزینه سونوگرافی سه ماهه سوم طبق تعرفه بیمه میباشد. برای اطلاع از قیمت دقیق انواع سونوگرافی میتوانید با کلینیک دکتر صدری تماس بگیرید.

سوالات متداول مادران درباره سونوگرافی سه ماهه سوم:

 • مصرف عسل در سه ماهه سوم بارداری مضر است؟

عسل اگر پاستوریزه باشد می توان در بارداری از آن استفاده کرد. خواص بی نظیر عسل  را فراموش نکنید و آن را در برنامه غذایی خود قرار دهید. همچنین به علت بزرگی جنین و رحم در آخر بارداری و فشار بر روی معده می توان از عسل استفاده کرد.

عسل خام می تواند حاوی سمی به نام بوتولیسم باشد که دستگاه گوارش کودکان زیر یک سال نمی تواند آن را خنثی کند و می تواند کشنده باشد اما دستگاه گوارش بزرگسالان در برابر این سم مقاوم بوده و این سم به جفت نمی رسد.

 • علت بروز مکرر حالت تهوع در سه ماهه سوم بارداری چیست؟

در سه ماهه سوم حاملگی جنین و رحم به بزرگترین اندازه خود می رسند که بر معده و دستگاه گوارش فشار می آورد که ممکن است میزان حالت تهوع در این دوره افزایش یابد بهتر است حجم غذای مصرفی در این دوره کاهش یابد و تعداد وعده ها افزایش یابد.

 • علت زیاد شدن انقباض دهانه رحم در سه ماهه سوم بارداری چیست؟ آیا خطری دارد؟

رحم در این دوران می خواهد خود را برای زایمان آماده کند و گرفتگی و انقباض تمرینی انجام می دهد!


best-ultrasound-center-1200x961.jpg

یکی از مهمترین دغدغه های مادران در زمان بارداری، پیدا کردن بهترین مرکز سونوگرافی برای انجام سونوگرافی پیش،حین و پس از زایمان است که مهمترین آنها عبارتند از سونوگرافی سلامت جنین٬ سونوگرافی غربالگری اول٬ غربالگری دوم و سوم و سونوگرافی داپلر و… . برای راحتی شما همراهان، در این مقاله بهترین مراکز سونوگرافی و رادیولوژی تهران را معرفی کرده ایم و ویژگی های کلیدی هرکدام را گرد آورده ایم تا از این طریق بتوانیم گوشه ای از دغدغه های مادران را پاسخگو باشیم و شما را در راه تامین سلامتی فرزندتان یاری کنیم.

بهترین مرکز سونوگرافی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی برای اینکه بتواند به بهترین نحو ممکن خدمات خود را به مراجعه کنندگان ارائه دهد، لازم است جوانب گوناگونی از نیازهای مادران را مد نظر قرار دهد. از جمله:

دسترسی آسان

دسترسی آسان به انواع راه های ارتباطی یکی از مهمترین عواملی است که باید به آن توجه داشت. این موضوع بخصوص در کلان شهر تهران بسیار بیشتر از سایر شهرها اهمیت دارد. دسته ای از مراجعین به مراکز سونوگرافی از افرادی هستند که پس از مراجعه به پزشک زنان برای انجام برخی از آزمایشها و تست های خود به مراکز سونوگرافی مراجعه می کنند. گاهی مواقع برخی از دکترهای متخصص زنان و زایمان شما را به مراجعه به برخی از مراکز خاص ترغیب میکنند که گاهاً مشاهده شده است که کیفیت مهمترین ملاک در انتخاب این متخصصین نیست.

ما به شما پیشنهاد میکنیم حتماً به صورت اینترنتی، حضوری یا از طریق آشنایان خود شروع به جستجو کنید. در صورتی که در مناطق سیدخندان، شهید بهشتی، تهرانپارس، عباس آباد، شریعتی، خواجه عبدالله انصاری و مناطق نزدیک به آن به دنبال سونوگرافی هستید، می توانید از اینجا به یکی از بهترین مراکز سونوگرافی سیدخندان تهران دسترسی پیدا کنید.

شما میتوانید صفحه رسمی اینستاگرام دکتر حسین صدری را با کلیلک در اینجا دنبال کنید و تمام سوالات خود را به صورت مستقیم از دکتر بپرسید.

بهترین سونوگرافی تهران از دید مادران 

حضور دستیار خانم

به منظور راحتی مادران، لازم است در مرکز سونوگرافی، دستیار خانم حضور داشته باشد تا مراجعه کنندگان بتوانند با آسایش بیشتری برای انجام سونوگرافی آماده شده و تحت معاینه قرار بگیرند.

در صورتی که در مورد این موضوع برای مرکز مورد نظر خود شک دارید، میتوانید با آن مرکز تماس گرفته یا در وبسایت آنها به تحقیق بپردازید.

تجربه بالا و سابقه درخشان

موسسه سونوگرافی  که برای سونوگرافی انتخاب می کنید باید تجربه بالایی و سابقه درخشانی در این کار داشته باشد، در اینصورت پزشک با علم و دقت بالا به جزئی ترین مسائل هم توجه دارد.
همانطور که میدانید سونوگرافی و غربالگری هایی که بر روی جنین انجام میشود (همانطور که از اسم غربالگری که از کلمه غربیل به معنی الک گرفته شده) احتمال خطا وجود دارد چون دکتر باید از مشاهدات خود با چاشنی تجربه و علم خود نتیجه را به بیمار یا مادر محترم اعلام کند.بنابراین برای اینکه به بهترین سونوگرافی بروید و در سونوگرافی خود به جواب دقیقی برسید نیاز است که نظرات مردم را در مورد آن مرکز بررسی کنید و تجربه دکتر و سابقه آن مرکز را در انتخاب خود مد نظر بگیرید. ما با در نظر گرفتن این فاکتور مرکز سونوگرافی دکتر صدری را با دارا بودن ۲۵ سال تجربه و سابقه درخشان به عنوان بهترین مرکز سونوگرافی تهران به شما معرفی میکنیم.

دقت در انجام معاینات و اعلام و تفسیر دقیق نتایج سونوگرافی

یکی از مهمترین دغدغه ها در هنگام مراجعه به مراکز سونوگرافی، اطمینان و دقت نتایج اعلام شده توسط کلینیک مربوطه میباشد. از عواملی که در دقت نتایج سونوگرافی و رادیولوژی تاثیرگذار هستند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مهارت و تخصص پزشک و داشتن دانش به روز

 2. سابقه درخشان پزشک در انجام امور سونوگرافی و رادیولوژی

 3. به روز بودن دستگاه ها و استفاده از تکنولوژی روز دنیا

 4. پرسنل حرفه ای و آشنا به کاربری تجهیزات

انجام کلیه امور سونوگرافی و سایر عکس برداری های مربوطه در یک کلینیک

یکی دیگر از عواملی که توجه به آن خالی از اهمیت نیست، امکان انجام کلیه امور سونوگرافی و همچنین کلیه تست های مربوط به  جنین و مادران در یک کلینیک میباشد. با این کار، دیگر لازم نیست مادران برای انجام عکس برداری های گوناگون به مراکز متعدد مراجعه کنند و می توانند با مراجعه به یک مرکز و زیر نظر یک پزشک، تمامی آزمایش ها را انجام دهند و کلیه مراحل پیش، حین و پس از بارداري را زیر نظر یک پزشک بگذرانند و از کلیه جوانب سلامت فرزندشان اطمینان حاصل کنند.

امکان رزرو نوبت و عدم معطلی مراجعه کنندگان

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی مد نظر قرار می گیرد، امکان رزرو نوبت و عدم معطلی مادران در زمان مراجعه به کلینیک میباشد. با پیشرفت تکنولوژی، امروزه رزرو نوبت از راه های مختلفی (تلفن، وبسایت، اپلیکیشن رزرو …) امکان پذیر است.

تحت پوشش بودن بیمه ها برای انجام سونوگرافی

همانطور که میدانید مبلغ انجام سونوگرافی های جنین برای بعضی از خانواده ها مبلغ بالایی است و با توجه به اهمیت داشتن انجام آن می شود گفت یکی از فاکتور های مهم بعضی از خانواده ها  برای انتخاب بهترین سونوگرافی در تهران٬ تحت پوشش بیمه بودن آن سونوگرافی می باشد.

محیط مطب

یکی از فاکتور هایی که شاید در ابتدا به ذهن مادران و مراجعه کنندگان نمی آید که باید درنظر بگیرند٬ آیا محیطی که شما برای انجام سونوگرافی به آنجا مراجعه می کنید محیطی شاد و از نظر تهویه مطبوع شرایط مطلوبی دارد. 

با در نظر گرفتن موارد فوق، در ادامه بهترین مرکز سونوگرافی و رادیولوژی تهران معرفی شده است:

بهترین مرکز سونوگرافی تهران: سونوگرافی دکتر صدری

بدون شک سونوگرافی دکتر صدری یکی از بهترین مراکز سونوگرافی و رادیولوژی در تهران میباشد. نظرات مادران و مراجعه کنندگان، این موضوع را تایید میکند. اما چه چیزی باعث شده است تا سونوگرافی دکتر صدری بعنوان بهترین مرکز سونوگرافی در تهران معرفی شود؟؟

با سابقه ترین کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی

سونوگرافی دکتر صدری با بیش از ۲۵ سال سابقه درخشان، یکی از بهترین مراکز جهت انجام سونوگرافی جنین، نوزاد و مادران میباشد

بهترین پزشک سونوگرافی و رادیولوژی در تهران

دکتر حسین صدری (دارای شماره نظام پزشکی ۳۲۸۱۵)، یکی از برجسته ترین متخصصان سونوگرافی و رادیولوژی در سطح کشور می‌باشند. ایشان با بیش از ۲۵ سال سابقه درخشان در زمینه انجام انواع سونوگرافی و رادیولوژی بارداري و جنین، نوزاد، اطفال، زنان و بزرگسالان یکی از دقیق‌ترین و دلسوزترین پزشکان در این زمینه می‌باشند. کما اینکه همه مراجعه کنندگان ایشان نیز از خدمات ارائه شده در کلینیک سونوگرافی دکتر صدری خشنودی و رضایت کامل دارند. (برای مشاهده نظرات مراجعه کنندگان اینجا کلیک کنید)

سالها تلاش و مطالعه مستمر، دارا بودن ۲۵ سال تجربه مفید در زمینه امور سونوگرافی و رادیولوژی و شرکت در کنگره های علمی معتبر داخلی و بین المللی در کنار حس نوع دوستی و وطن پرستی باعث شده است تاکنون نام ایشان بر سر زبان‌ها باشد و کلینیک دکتر صدری بعنوان مرجع مطمئنی برای غربالگری اول یا سونوگرافی ان تی، غربالگری دوم یا سونوگرافی آنومالی، سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی، سونوهیسترو، عکس رنگی رحم و تشخیص بیماریهای حین بارداری، بررسی سلامت جنین، نوزاد، اطفال، زنان و بزرگسالان شناخته شود.

انجام تمامی سونوگرافی ها و رادیولوژی و سایر تست های مربوطه

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث شده است تا سونوگرافی دکتر صدری بعنوان بهترین سونوگرافی تهران معرفی شود، امکان انجام همه انواع سونوگرافی و رادیولوژی در این مرکز میباشد. بنابراین نیازی نیست شما عزیزان برای انجام سایر تصویربرداری ها به مراکز دیگری مراجعه کنید و می توانید پرونده ای کامل از تمامی آزمایشات و سونوگرافی ها را در یکجا و زیر نظر بهترین سونوگراف تهران داشته باشید. از جمله مهمترین مواردی که در کلینیک سونوگرافی دکتر صدری قابل انجام است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سونوگرافی ان تی

به گفته مادران٬ بهترین و دقیق ترین مرکز انجام سونوگرافی ان تی (nt) سونوگرافی دکتر حسین صدری می باشد. برای مطالعه مهمترین نکاتی که مادران درباره سونوگرافی ان تی باید بدانند اینجا کلیک کنید.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر در دوران بارداری برای سلامت جنین انجام میشود. در سونوگرافی داپلر عملکرد ناهنجاری های قلبی و عروقی جنین بررسی می شود. برای کسب اطلاعات جامع در مورد این سونوگرافی می توانید اینجا کلیک کنید. در سونوگرافی داپلر جنین سیستم گردش خون جنین و وضعیت اکسیژن رسانی، کمبود اکسیژن جنین (هایپوکسی)، اسیدوز پاسخ جنین ، اختلالات شریانی و وریدی ارزیابی می شود. اگر داپلر جنین مختل باشد باید در ۴۸-۷۲ ساعت اقدامات لازم انجام شود.

سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

در سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی نسبت به سونوگرافی معمولی نقص های ساختاری و آنومالی با درصد بالاتری دیده می شود.

عکس رنگی رحم

معمولا برای خانم هایی که مشکل بارداری دارند سونوگرافی عکس رنگی رحم انجام می شود. هرآنچه باید درباره عکس رنگی رحم بدانید در مقاله عکس رنگی رحم گردآوری شده است.

تست NST

تست nst یک تست غیر تهاجمی است که هیچ گونه خطر فیزیکی برای مادر و جنین ندارد. اطلاعات بیشتر

پرسنل مجرب

پرسنل کلینیک دکتر صدری، از بهترین و با تجربه ترین افراد در تخصص خود می باشند و با نهایت تلاش خود در جهت ارائه خدمت به شما عزیزان تلاش میکنند. آشنایی بیشتر با تیم پزشکی کلینیک دکتر صدری

حضور پزشک خانم در کلینیک

برای راحتی هرچه بیشتر شما عزیزان، پزشک و دستیار خانم در کلینیک حضور دارد تا در تمامی مراحل به شما مادران عزیز خدمت رسانی کند.

دقیق ترین سونوگرافی و رادیولوژی تهران

کلینیک سونوگرافی دکتر صدری جهت تامین بالاترین دقت در امور سونوگرافی و رادیولوژی، جدیدترین دستگاه های موجود در این زمینه (تکنولوژی روز اروپا) را به کار گرفته است. لیست تجهیزات موجود در این کلینیک را میتوانید از وبسایت ایشان ملاحظه کنید.

رزرو نوبت غیرحضوری

برای تامین رفاه مادران و مراجعه کنندگان عزیز، امکان رزرو نوبت بصورت غیر حضوری وجود دارد تا شما بتوانید با صرف کمترین زمان، کلیه امور سونوگرافی و رادیولوژی خود را انجام دهید. برای رزرو نوبت بصورت تلفنی می توانید قبل از مراجعه با کلینیک تماس بگیرید. آدرس و شماره تماس کلینیک دکتر صدری

موقعیت مناسب کلینیک سونوگرافی

موقعیت مناسب این کلینیک باعث شده است تا برای دسترسی به این کلینیک بتوانید از راه های مختلف (خودرو شخصی، تاکسی خطی، مترو، اتوبوس و…) به این مرکز دسترسی داشته باشید. برای مشاهده  آدرس دقیق و موقعیت کلینیک دکتر صدری بر روی نقشه اینجا کلیک کنید.)

با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق میتوان کلینیک سونوگرافی دکتر صدری را بعنوان بهترین سونوگرافی تهران در منطقه شریعتی، سیدخندان در نظر گرفت.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت ، متعلق به تارنمای دکتر حسین صدری سینکی است.

Call Now Button